Prireditev Promet na železnicah in cestah

Vabimo vas na prireditev Promet na železnicah in cestah, ki bo potekala v Železniškem muzeju Slovenskih železnic v soboto, 14. septembra. Dogodek je posebna priložnost za vse navdušence nad železnicami, da se podrobneje seznanijo z njihovo bogato zgodovino ter prihodnostjo prometa na naših tleh.

Datum: 14. september 2024 med 11. in 17. uro

Lokacija: Parmova ulica 35, Ljubljana

Vstopnina za vstop v muzej.

Ta posebni dogodek omogoča izjemno doživetje raznolikih eksponatov in dejavnosti, ki smo jih pripravili posebej za vas. Ne zamudite priložnosti, da se naužijete edinstvenih doživetij. Člani in članice društva Oldtimer klub Hrast Tržišče bomo na dvorišču parnih lokomotiv predstavljali svoja starodobna vozila.

Posebej izpostavljamo:

  • brezplačna vodena ogleda stalne razstave ob 11. in 14. uri
  • predstavitev izdelkov DAR družbe SŽ-ŽIP, d.o.o., ki so izdelani ročno v ateljeju invalidskih delavnic,
  • osupljiva modelna železnica v rotundi Železniškega muzeja,
  • sladko razvajanje z okusnimi palačinkami med obiskom,
  • obisk maskote Slovenskih železnic, ki nosi podobo prenovljene železniške flote novih vlakov Stadler.

O Železniškem muzeju v središču Ljubljane

Začetki muzeja segajo v šestdeseta leta 20. stoletja, ko so se slovenski železničarji odločili za svoj železniški muzej in za lokacijo izbrali kurilnico v prostorih na Parmovi ulici 35 v Ljubljani. Pripadnost tehnični železniški dediščini na Slovenskem je spodbudila dokumentiranje in zbiranje različnih železniških vozil ter druge železniške opreme in gradiv o železnici.

Danes se muzej razteza v dveh objektih. Glavno poslopje je rotunda, to je polkrožna kurilnica z okretnico, obračališčem za lokomotive. Železniški muzej Slovenskih železnic, ki skrbi za ohranjanje tehnične dediščine, v osrednji rotundi na ogled ponuja zbirko parnih lokomotiv in drugih muzejskih vozil. Stalna razstava drugih ključnih področij, potrebnih za izvajanje železniške dejavnosti, domuje v bližnjem pomožnem objektu rotunde, kjer so bila nekoč skladišča. V njem so predstavljena poglavitna železniška področja: prometni urad, razvoj in vzdrževanje tirov, razvoj železniškega omrežja, telekomunikacijske naprave, signalnovarnostne naprave ter železničarske uniforme. Na ogled so tudi mala tirna vozila (drezine), ki so nekoč služila nadzornikom proge in vzdrževalcem, pa tudi različne vrste orodij in komunikacijskih naprav, kot so telegrafi, telefoni, teleprinterji in radijske postaje. Če bi radi s svojo družino doživeli ozračje prometnega urada manjše železniške postaje iz zadnjih let avstro-ogrske monarhije, ste na pravem mestu! Železniški muzej med drugim omogoča podoživetje te izkušnje. Več o muzeju: https://www.zelezniskimuzej.si/.

Povezani članki

Dodajte komentar